Northman

Profil użytkownika: Northman

Katowice Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 1 dzień temu
2 341
Przeczytanych
książek
2 343
Książek
w biblioteczce
2 341
Opinii
58 025
Polubień
opinii
Katowice Mężczyzna
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , ,

Kociogłowa i Czarny Nauczyciel.

Świat po bliżej nieokreślonym w czasie kataklizmie z przeszłości. Regres cywilizacji. Zdziesiątkowana populacja, który szuka na nowo własnej tożsamości, formuły na przyszłość oraz wskazówki w którą należy zmierzać stronę. Czy to może coś w klimatach postapo a'la "Metro 2033"? Poniekąd trochę też, ale nie do końca! ;) To po prostu inna konwencja w wykonaniu kogoś, kto do tego w ostatnich latach raczej nie przyzwyczaił. Kto to taki? Nasz Dobry Znajomy - Andrzej Pilipiuk oraz kontynuacja "Przetainy": "Okiść"!

Andrzej Pilipiuk przez lata przyzwyczaił nas do historii, które w genialny sposób wciągają w rytm snutych przez autora opowieści. Historie te nierzadko śmieszą, uczą, bawią i zaprzyjaźniają nas w błyskawiczny sposób z ich głównymi bohaterami, przez co nie da się im chyba nie kibicować. "Okiść" to jeszcze jedna tego typu opowieść: głęboka, barwna i NIESAMOWICIE WCIĄGAJĄCA! A będzie to opowieść o przeszłości, o przyszłości oraz o poszukiwaniu wśród zapomnianych mądrości tej jednej jedynej, słusznej drogi, wskazującej bohaterom właściwy kierunek. Klucz do przyszłości znajduje się najczęściej tam, gdzie szuka go z nami autor: w przeszłości.

Autor zabiera nas po blisko dwóch latach do świata zwanego Pobrzeżem, który z jednej strony zanurzony jest w swojej przeszłości, a z drugiej - usilnie próbuje odnaleźć formułę, która pozwoli mu wkroczyć w przyszłość. Kiedyś świat ten spotkał kataklizm nie do końca znanej natury, skutkiem którego dotknął go bolesny w skutkach cywilizacyjny regres.

Po cywilizacji Przodków zostały współczesnym tylko nie do końca jasne - co do ich przeznaczenia i działania - artefakty. Ludzie próbują odgadnąć ich przeznaczenie oraz związane z ich zastosowaniem tajemnice, jednak z dawnych czasów przetrwało bardzo niewiele okruchów wiedzy... Niektórzy kapłani i uczeni wciąż próbują wydrzeć ją przeszłości prowadząc badania, prace archeologiczne i uskuteczniając liczne eksperymenty. Prowadzą one do wniosku, że w dawnych czasach przyroda (a zwłaszcza wulkany i powodowane przez nie naturalne katastrofy) zmusiły ludzi do ucieczki i do zaczynania wszystkiego od nowa. Teraz historia może się powtórzyć, a na domiar złego mieszkańcom Tessy grozi najazd wrogiego plemienia Węży. Jedynym ratunkiem wydaje się być ucieczka w głąb kontynentu, na nieznane i obce ziemie.

Mieszkańcy Tessy przygotowują się do exodusu rozważnie i starannie. Wysyłają wpierw garstkę wybrańców, których zadaniem jest zdobyć sojuszników i rozeznać się w tym, co czeka w głębi lądu. Cel zostaje po części osiągnięty: ludność Tessy może przenieść się do Doliny Siedmiu pod opiekę króla Efrima. Niestety wyprawa poszukujących ratunku dla swego ludu zostaje zdradzona (na skutek knowań żądnego łupów i śmierci plemienia Węży). Tylko troje przeżyło, i to wyłącznie dzięki pomocy bogini Nefem. Troje dzieciaków, mierzących się w bezludnych lasach i dzikich górach z niebezpieczeństwami, jakich nawet kapłani nie są w stanie przewidzieć.

Na domiar złego nadciąga wspomniane plemię Węży. Wieki temu ludność Pobrzeża stawiła im skutecznie czoła, jednak niegdyś był to ludny, kilkumilionowy, zjednoczony kraj - dziś w zamieszkanej przez kilkaset tysięcy ludzi krainie brakuje nie tylko jedności, ale i prawdziwych wojowników. Cała nadzieja w tym, że Tańcząca w Deszczu nigdy nie wysyła nikogo na śmierć...

"Okiść" to przesycona wątkami fantasy i postapo opowieść o poszukiwaniu słusznej drogi i własnej tożsamości w świecie, w którym tak boleśnie niewiele ocalało z dawno minionej przeszłości. Okruchy mądrości, ruiny, zbieranie strzępów utraconej wiedzy, wciąż obecna wśród nas przeszłość oraz próba wyciągnięcia z niej wniosków pomagających odnaleźć nową drogę - to wszystko jest tutaj obecne i całymi garściami czerpie z tego, co dla Andrzeja Pilipiuka jest od zawsze jedną z największych życiowych pasji (mowa oczywiście o archeologii!). To fantastycznie, że udało się ją przekuć w coś, co w swej istocie jest głębokim, barwnym i niesamowicie złożonym światem, w którym tylko przeszłość i próba zmierzenia się z jej tajemnicami może wskazać wszystkim drogę ku lepszej przyszłości.

Czy książka jest rzeczywiście tak dobra, jak na to wygląda? Zwłaszcza w świetle tego, co do tej pory napisałem? W zasadzie tak. ALE... Za pewien (znaczący?) minus - choć być może taka już specyfika tego uniwersum - można uznać spore zapędzanie się Autora w tematykę religijną i mistyczną. Zwłaszcza w ustępach poświęconych kierującym działaniami Tessy kapłanom, bądź w chwilach, gdy bohaterowie czują pustkę, niepewność i strach. W tych momentach skłaniają się oni NIE ku nauce, doświadczeniu i ku zdobyczom cywilizacji (ta bowiem, pamiętajmy, znajduje się w głębokim regresie na miarę znanego nam z kart historii średniowiecznego upadku po starożytności). Zwracają oni wtedy swe serca i umysły ku religii, wierze i mistycyzmowi (przede wszystkim, w zależności od wyznawanej opcji religijnej, ku kociogłowej bogini Nefem lub do złych bóstw w rodzaju Czarnego Nauczyciela). W książce jest tego sporo; to w zasadzie główny składnik fabuły (namacalnie i podskórnie) - nie każdemu się to zapewne spodoba.

Być może narzekać da się też na to, że - w zasadzie - "Okiść" (a także "Przetaina") nie mają jakiegoś jednego, wiodącego i spajającego wszystko w całość głównego bohatera. Centralnych postaci jest tu kilka i wymiennie pełnią one główne role w zależności od potrzeb i sytuacji (dotyczy to znanych nam z pierwszej części cyklu bohaterów z klanu tkaczy oraz kapłanów bogini Nefem). Czy to źle? Bo ja wiem... Trochę tak, ale jeśli się nad tym wszystkim zastanowić, to niekoniecznie - niedookreślenie jednego głównego bohatera koresponduje bowiem z ideą całego uniwersum, w którym nie ma wszystkowiedzących, potężnych herosów. Ten świat pogrążony jest w regresie, niepewności i w niedoborze cywilizacyjnej wiedzy. To nie są warunki, w których niczym Filip z konopi wyskoczy nam nagle jakiś genialny nadczłowiek, wiodący ludność naprzód za dzierżonym w muskularnej ręce sztandarem zwycięstwa. Nie ten klimat, nie ta bajka ;)

Wobec "Okiści" i "Przetainy" pojawiają się też inne negatywne głosy, do których wypada się odnieść (a które wynikają z innej niż dotąd konwencji przyjętej przez autora). Andrzej Pilipiuk do tej pory nie funkcjonował (i chyba wciąż nie funkcjonuje) w powszechnej świadomości jako autor czegokolwiek w stylu fantasy, co w pewien sposób przekłada się na odbiór lektury (w sumie niesłusznie, bo taki choćby cykl "Oko Jelenia" mocno o tematykę fantasy zahacza). Efekt? Pewna dezorientacja... Nie bądźcie jednak - o ile mogę Was o to prosić - ofiarą negatywnych głosów i wyróbcie sobie zdanie sami, już po lekturze. Dajcie temu szansę; najwyżej powiecie całemu projektowi "nie", ale uczynicie to świadomie - wiedząc, o czym mówicie.

Osobiście tak właśnie zrobiłem. W efekcie dostrzegam, że to coś innego w dorobku Autora i że tematyczna nowość tego rodzaju (przynajmniej na tle ostatnich lat twórczości) wcale nie jest w wykonaniu Andrzeja Pilipiuka czymś gorszym niż to, do czego nas ostatnio przyzwyczaił. To po prostu coś nowego, innego. Oryginalnego. I - to przede wszystkim - jeszcze nieukończonego. Cykl jeszcze do nas (zapewne) wróci; warto osądzić jego całość na finiszu (za "x czasu"), a póki co spróbować odnaleźć się w tym, co już w tym uniwersum jest. Spodoba się Wam, albo i nie - ale werdykt wydajcie sami, nie zrażajcie się przed startem negatywnymi opiniami. Dla mnie świat Pobrzeża to bardzo ciekawa wariacja fantasy nawiązująca do archeologicznej pasji twórcy; i tak należy według mnie na to patrzeć.

Niezależnie od różnych głosów i wydźwięku książki (oraz całego cyklu) pewne jest jedno. Archeologiczne zacięcie i poszukiwanie wiedzy walczy na kartach powieści o palmę pierwszeństwa z wiarą i religią. Co okaże się silniejsze? Rozsądek i ufność we własne siły, czy duchowość, wiara i poddanie się osądowi bogów? "Okiść" nie przynosi na to pytanie ostatecznej i jednoznacznej odpowiedzi; będziemy musieli poczekać na nią do kolejnych odsłon tej historii.

Fabryko - dziękuję!

#okiść #przetaina #andrzejpilipiuk #wielkigrafoman #fabrykasłów #fantastyka #pobrzeże #bogininefem #plemiona #bógostutwarzach #czarnynauczyciel #cosnapolce #archeologia #przodkowie #dobraksiazka #czytamksiazki #czytamfantastyke

Kociogłowa i Czarny Nauczyciel.

Świat po bliżej nieokreślonym w czasie kataklizmie z przeszłości. Regres cywilizacji. Zdziesiątkowana populacja, który szuka na nowo własnej tożsamości, formuły na przyszłość oraz wskazówki w którą należy zmierzać stronę. Czy to może coś w klimatach postapo a'la "Metro 2033"? Poniekąd trochę też, ale nie do końca! ;) To po prostu inna...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Studium upadku Potęgi.

Rzeczpospolita Obojga Narodów. Druga połowa XVII wieku. Schyłek potęgi wyniszczonego wojną domową z Kozakami oraz starciami z wrogimi sąsiadami państwa, które wcale nie tak dawno temu geopolitycznie mogło rządzić i dzielić. Ktoś kiedyś powiedział, że Rzeczpospolita nie chciała się bić będąc silną - musiała się więc bić będąc już bardzo słabą... Nie czytałem ostatnio lepszej ilustracji tych słów niż "Gambit hetmański" autorstwa Robert Forysia.

Wiek XVII. Rzeczpospolita jest potęgą otoczoną wrogami. Coraz słabsza, wykrwawiona, z pustym skarbcem, ale wciąż dumna i groźna. Na polach bitew nadal rządzi husaria, którą wiodą w bój genialni zwykle hetmani… Na tronie zasiada Michał Korybut Wiśniowiecki, pozbawiony niestety charyzmy ojca, wielkiego Jaremy. Jego korony pragną dla siebie Francuzi, Austriacy i Rosjanie, ale i kilku polskich magnatów. Toczy się zabójcza gra o władzę i pieniądze, a z południa nadciąga potężna armia turecka…

Jak zwykle bywa, historię tworzą ci, którzy chcieli w jej cieniu wieść proste życie. Poznajcie Bogusława Tynera, bodaj ostatniego uczciwego szlachcica, któremu przyszło walczyć o swoje życie i Polskę, bo chroniąc jedno, broni drugiego. Będzie rozgrywany przez równie piękne, co bezwzględne francuskie agentki, króla, hetmanów i kardynałów. Co ocali dla siebie i na jaką Polskę spojrzy z ostatniej strony tej historii?

Robert Foryś serwuje nam na kolejnych stronach studium upadku potęgi. Sfabularyzowana wersja rządów Michała Korybuta Wiśniowieckiego to znakomita ilustracja państwowego rozkładu, zaniku patriotyzmu oraz zaprzedania magnaterii obcym dworom, które właśnie w drugiej połowie XVII wieku stało się zjawiskiem jawnym i powszechnym.

Wierność tego monumentalnego dzieła (ponad 1100 stron!) realiom historycznym jest znaczna. Na naszych oczach polityczną grę rozgrywa stronnictwo królewskie (władca do spółki z matką, potężną Wilczycą z Zamościa - czyli Gryzeldą Wiśniowiecką - biskupem Olszowskim i litewskim rodem Paców; finansują ich Habsburgowie) i przeciwne władcy stronnictwo malkontentów (na czele z przyszłym królem, obecnie hetmanem Sobieskim, jego żoną, biskupem Prażmowskim i podskarbim Morsztynem; finansują ich Francuzi). Malkontenci dążą do odsunięcia nieudolnego Korybuta od rządów, pragnąc osadzenia na polskim tronie francuskiego kandydata.

Wewnętrzne rozgrywki i niesnaski nie zamierają bynajmniej z chwilą tureckiej inwazji. Przeciwnie - przybierają one na sile, a wrogie akcje wojsk sułtana to kolejny element politycznej gry, w której oba stronnictwa nie wahają się poświęcić życia polskich obywateli za cenę uzyskania przewagi nad politycznym przeciwnikiem. Smutny to obrazek - ale jakże wymowny!

W centrum wydarzeń znajduje się oddany Wiśniowieckim szlachcic, Bogusław Tyner oraz oddana Marysieńce Sobieskiej francuska skrytobójczyni i szpieg, mesire Charlotta. Ich działania i wzajemne zwalczanie wpływów przeciwnika drogą przekupstwa, mordu i przemocy to jeszcze jeden kamyczek do ogródka powszechnego zepsucia obyczajów, zaniku jednoczącej wszystkich racji stanu i jakiegokolwiek instynktu samozachowawczego, który mógłby uratować Rzeczpospolitą w obliczu nieprzyjaciela.

Autor unaocznia nam polityczny dramat tamtych czasów, w których kraj na oczach czytelnika chyli się ku upadkowi. Dawne pojęcia honoru i dumy nic nie znaczą, a do wyobraźni wielkich panów dużo bardziej niż racja stanu przemawia francuskie i austriackie złoto. Takie pojmowanie spraw nie omija nikogo, z hetmanem wielkim i najpotężniejszym w Wielkim Księstwie Litewskim magnackim rodem (jakby tego było mało, Pacowie bez oporów wchodzą też w układy z carskimi posłami). Brak reform państwa i jego widoczne wady są nie do naprawienia - za nieco ponad wiek doprowadzą one do ostatecznego upadku i rozbiorów.

Lektura robi olbrzymie wrażenie. Pozytywne - i to nawet, jeśli autor nie ustrzegł się pewnych kontrowersji (za takową można z całą pewnością uznać jawne twierdzenia o homoseksualnej orientacji Korybuta oraz przedstawioną na kartach powieści wersję śmierci monarchy, która według autora była efektem zaplanowanego przez Paców skrytobójstwa; plotki tego rodzaju krążą w pomroce dziejów, jednak według mojej wiedzy nie zostały one jednoznacznie potwierdzone).

Książkę warto przeczytać. Spodoba się ona przede wszystkim pasjonatom historii, lecz także miłośnicy sensacyjnej akcji powinni być zadowoleni. Polecam!

Warbook - dzięki!

#gambithetmański #robertforyś #historia #rzeczpospolita #michałkorybutwiśniowiecki #jansobieski #wojnapolskoturecka #warbook #wydawnictwowarbook #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #boostagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Studium upadku Potęgi.

Rzeczpospolita Obojga Narodów. Druga połowa XVII wieku. Schyłek potęgi wyniszczonego wojną domową z Kozakami oraz starciami z wrogimi sąsiadami państwa, które wcale nie tak dawno temu geopolitycznie mogło rządzić i dzielić. Ktoś kiedyś powiedział, że Rzeczpospolita nie chciała się bić będąc silną - musiała się więc bić będąc już bardzo słabą... Nie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Za sterami myśliwca.

Bliski Wschód to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ziemi. Doskonale wie o tym każdy, kto śledzi medialne doniesienia - dużo więcej wiedzą jednak na ten temat ci, którzy brali kiedykolwiek udział w misjach wojskowych (nie tylko w tamtym rejonie świata). Perspektywa zobaczenia syryjskiego konfliktu oczami pilota wojskowego myśliwca jest w tym kontekście tyleż ekscytująca, co przerażająca - mamy szansę poznać ją dzięki pasjonującej i pełnej akcji powieści "Strach" Marcina Modrzewskiego.

Nie słuchaj swoich lęków. Żądaj tego, co niemożliwe - powiedział gen. Patton. To zadanie jest szczególnie trudne, gdy trzeba wbrew wszystkiemu pokonać własny strach. Nie po to, by być bohaterem, ale by przeżyć, przetrwać rzeczy, do których nie da się przygotować. Pokonanie własnych ograniczeń, opanowanie frustracji i walka wbrew obezwładniającej bezsilności towarzyszą każdej wojnie, wszystkim jej uczestnikom.

Dowie się o tym polski pilot, kapitan Stanisław Ortman, wykonujący bojowy lot nad Syrią. Zmierzy się z tą prawdą jego skrzydłowy - pilot Piotr Lenkowski, a później dowódca sekcji GROM, oficerowie wywiadu, fixerzy... ale i bojownicy ISIS czy żołnierze rosyjskiego kontyngentu w Syrii. Zwycięzcą będzie ten, kto przetrwa. Przetrwa ten, kto pokona Strach. Pozostałych zabierze wojna...

Wojna widziana zza sterów myśliwca bez wątpienia przeraża, jednak dużo bardziej przerażająca jest perspektywa porwania przez ISIS i ciągłego lęku o własne życie. Autor funduje nam na tym polu ogrom emocji, których nie da się łatwo zapomnieć.

Tytułowy strach to podstawa narracji powieści, w której Marcin Modrzewski wykorzystuje własne doświadczenie wojskowe w celu opowiedzenia nam bardzo ciekawej historii. Z lektury bije autentyzm i namacalne poczucie zagrożenia - to bez wątpienia największy atut "Strachu". Trochę szkoda, że książce brakuje nieco głębi na płaszczyźnie diagnozy geopolityki Bliskiego Wschodu, jednak mankament ten jest w pełni wybaczalny w przypadku powieści sensacyjnych takich jak ta. Czas spędzony z omawianą lekturą z pewnością nie będzie czasem straconym.

Warbook - dzięki!

#strach #marcinmodrzewski #warbook #wydawnictwowarbook #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #boostagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Za sterami myśliwca.

Bliski Wschód to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ziemi. Doskonale wie o tym każdy, kto śledzi medialne doniesienia - dużo więcej wiedzą jednak na ten temat ci, którzy brali kiedykolwiek udział w misjach wojskowych (nie tylko w tamtym rejonie świata). Perspektywa zobaczenia syryjskiego konfliktu oczami pilota wojskowego myśliwca jest w tym...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Northman

z ostatnich 3 m-cy
Northman
2024-06-09 11:23:44
Northman ocenił książkę Okiść na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-06-09 11:23:44
Northman ocenił książkę Okiść na
7 / 10
i dodał opinię:

Kociogłowa i Czarny Nauczyciel.

Świat po bliżej nieokreślonym w czasie kataklizmie z przeszłości. Regres cywilizacji. Zdziesiątkowana populacja, który szuka na nowo własnej tożsamości, formuły na przyszłość oraz wskazówki w którą należy zmierzać stronę. Czy to może coś w klimatach postapo...

Rozwiń Rozwiń
Okiść Andrzej Pilipiuk
Cykl: Przetaina (tom 2)
Średnia ocena:
6.4 / 10
41 ocen
Northman
2024-06-09 11:13:43
Northman ocenił książkę Gambit hetmański na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-06-09 11:13:43
Northman ocenił książkę Gambit hetmański na
8 / 10
i dodał opinię:

Studium upadku Potęgi.

Rzeczpospolita Obojga Narodów. Druga połowa XVII wieku. Schyłek potęgi wyniszczonego wojną domową z Kozakami oraz starciami z wrogimi sąsiadami państwa, które wcale nie tak dawno temu geopolitycznie mogło rządzić i dzielić. Ktoś kiedyś powiedział, że Rzeczpospolita ...

Rozwiń Rozwiń
Gambit hetmański Robert Foryś
Cykl: Gambit hetmański (tom 1-3)
Średnia ocena:
7.6 / 10
208 ocen
Northman
2024-06-09 11:02:56
Northman ocenił książkę Strach na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-06-09 11:02:56
Northman ocenił książkę Strach na
6 / 10
i dodał opinię:

Za sterami myśliwca.

Bliski Wschód to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ziemi. Doskonale wie o tym każdy, kto śledzi medialne doniesienia - dużo więcej wiedzą jednak na ten temat ci, którzy brali kiedykolwiek udział w misjach wojskowych (nie tylko w tamtym rejonie świata). Per...

Rozwiń Rozwiń
Strach Marcin Modrzewski
Średnia ocena:
7.8 / 10
37 ocen
Northman
2024-06-09 10:45:56
Northman ocenił książkę Bramy Sodomy na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-06-09 10:45:56
Northman ocenił książkę Bramy Sodomy na
7 / 10
i dodał opinię:

Świat przyszłości.

Mroczne wizje przyszłości naszego świata bywają w literackim wydaniu mniej lub bardziej udane. Do którego rodzaju można zaliczyć "Bramy Sodomy" Roberta Forysia? Oddzielona od świata Murem Europa jako nowa Sodoma to książkowy pomysł, który można bez większych w...

Rozwiń Rozwiń
Bramy Sodomy Robert Foryś
Średnia ocena:
7.6 / 10
14 ocen
Northman
2024-05-26 22:02:17
Northman ocenił książkę Antykwariat pod salamandrą na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-26 22:02:17
Northman ocenił książkę Antykwariat pod salamandrą na
7 / 10
i dodał opinię:

Magiczna Zielona Góra.

Lubicie antykwariaty? Ja osobiście bardzo! To fascynujące skarbnice wiedzy i białych kruków, często na wskroś przesiąknięte zapachem i atmosferą dawno minionych czasów. Z reguły nic groźnego w antykwariacie nam nie grozi... Czasem zdarza się jednak, że antykwariat j...

Rozwiń Rozwiń
Antykwariat pod salamandrą Adam Przechrzta
Średnia ocena:
7.3 / 10
141 ocen
Northman
2024-05-26 21:27:26
Northman ocenił książkę Szepty Ciemności na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-26 21:27:26
Northman ocenił książkę Szepty Ciemności na
8 / 10
i dodał opinię:

Mrok w kryminale retro.

Ciemność... Wszyscy ją znamy - każdej nocy staje ona przed nami niczym namacalna suma lęków przed tym, co może czyhać w mroku. Ciemność wpisana jest także w istotę ludzkiej natury, która w konfrontacji z wewnętrznym i zewnętrznym mrokiem może albo zwyciężyć, albo d...

Rozwiń Rozwiń
Szepty Ciemności Andrzej Pupin
Cykl: Szepty Ciemności (tom 1)
Średnia ocena:
7.1 / 10
94 ocen
Northman
2024-05-26 20:46:23
Northman ocenił książkę Los pokonanych na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-26 20:46:23
Northman ocenił książkę Los pokonanych na
8 / 10
i dodał opinię:

Bohater z cienia.

Każda opowieść - nie tylko książkowa - ma swojego bohatera. To on (lub ona) walczy z przeciwnościami losu, rozwija swoje umiejętności, staje oko w oko z wrogami i na końcu zwycięża. Co jednak, jeśli taki właśnie bohater... ginie przy pierwszej możliwej okazji? Czy wraz z...

Rozwiń Rozwiń
Los pokonanych Kel Kade
Cykl: Tajne proroctwo (tom 1)
Średnia ocena:
7.3 / 10
123 ocen
Northman
2024-05-26 20:06:13
Northman ocenił książkę Dusza Miecza na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-26 20:06:13
Northman ocenił książkę Dusza Miecza na
8 / 10
i dodał opinię:

Mrok nad Iwagoto.

Julie Kagawa po siedmiomiesięcznej przerwie zabiera nas znów do Cesarstwa Iwagoto, w którym trwa wyścig z czasem i walka o ocalenie świata przed siłami, które za wszelką cenę chcą przywołać smocze bóstwo i posłużyć się jego mocą do własnych, mrocznych celów. "Dusza ...

Rozwiń Rozwiń
Dusza Miecza Julie Kagawa
Cykl: Shadow of the Fox (tom 2)
Średnia ocena:
7.6 / 10
83 ocen
Northman
2024-05-26 17:18:34
Northman ocenił książkę Cesarzowa kości na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-26 17:18:34
Northman ocenił książkę Cesarzowa kości na
7 / 10
i dodał opinię:

Kości zostały rzucone.

Być może pamiętacie - i macie we wdzięcznej pamięci - zeszłoroczną "Córkę Kości" Andrei Stewart. Jeśli tak, to pewnie sięgnięcie (a może już sięgnęliście?) po jej kontynuację, "Cesarzową Kości". Ja na pewno nie będę Was od tego zamiaru odwodził :...

Rozwiń Rozwiń
Cesarzowa kości Andrea Stewart
Cykl: Tonące cesarstwo (tom 2)
Średnia ocena:
7.3 / 10
56 ocen
Northman
2024-05-26 14:11:42
Northman ocenił książkę Harry Potter i Czara Ognia. Gryffindor na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-05-26 14:11:42
Northman ocenił książkę Harry Potter i Czara Ognia. Gryffindor na
10 / 10
i dodał opinię:

Turniej magów.

Czwarta część przygód magicznego wybrańca z blizną na czole zabierze nas raz jeszcze do Hogwartu, który w czwartym roku nauki Harry'ego zamieni się w arenę Turnieju Trójmagicznego - prastarych magicznych zawodów, które są tyleż prestiżowe, co niebezpieczne. "Harry Pott...

Rozwiń Rozwiń

ulubieni autorzy [12]

Michał Gołkowski
Ocena książek:
7,3 / 10
38 książek
7 cykli
Pisze książki z:
554 fanów
J.R.R. Tolkien
Ocena książek:
7,9 / 10
104 książki
7 cykli
8694 fanów
Liz Braswell
Ocena książek:
6,6 / 10
12 książek
2 cykle
55 fanów

Ulubione

Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Winston Groom Forrest Gump Zobacz więcej
Stephen King Serca Atlantydów Zobacz więcej
Stephen King Miasteczko Salem Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Wieża jaskółki Zobacz więcej
Stephen King Dallas '63 Zobacz więcej
Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem Zobacz więcej
Stephen King Joyland Zobacz więcej
Anthony de Mello Wezwanie do miłości Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Marc Elsberg Blackout Zobacz więcej
Marc Elsberg Blackout Zobacz więcej
Stephen King Łowca snów Zobacz więcej
Joe Hill NOS4A2 Zobacz więcej
Stephen King To Zobacz więcej
Marcin Mortka Nie ma tego Złego Zobacz więcej
Stephen King Miasteczko Salem Zobacz więcej
Andrzej Ziemiański Pomnik Cesarzowej Achai - Tom IV Zobacz więcej
Stephen King Gra Geralda Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
2 341
książek
Średnio w roku
przeczytane
73
książki
Opinie były
pomocne
58 025
razy
W sumie
wystawione
2 339
ocen ze średnią 7,6

Spędzone
na czytaniu
12 468
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
5
minut
W sumie
dodane
70
cytatów
W sumie
dodane
39
książek [+ Dodaj]